Urologie

Urologie je lékařský (chirurgický) obor, který se zabývá prevencí, vyšetřením a léčbou nemocí mužské i ženské vylučovací soustavy a mužského genitálu. Vzhledem k povaze oboru má urologie úzký vztah k onkologii, chirurgii, gynekologii, andrologii a také sexuologii.

Kdy je dobré navštívit urologa?

Na urologické vyšetření můžete být odeslání svým lékařem nebo urologa můžete vyhledat sami především v následujících případech:

  • problémy s ledvinami ve smyslu ledvinových kamenů, zánětů a zhoubných i nezhoubných útvarů
  • močové infekce, především vyskytují-li se u mužů a opakovaně u žen
  • problémy s močením ve smyslu slabý a přerušovaný proud nebo naopak nekontrolovatelné úniky moči, dále přítomnost krve v moči
  • prevence nádorových onemocnění - u mužů od 50 let věku, v případě rodinného výskytu nádorových onemocnění individuálně od dřívějšího věku
  • změny na mužském genitálu - zúžení předkožky a její bolestivé přetahování, bolestivost či zduření varlat
  • problémy s mužskou sexualitou (poruchy erekce, ejakulace či orgasmu, pokles pohlavních hormonů) a plodností

V čem spočívá urologické vyšetření?

  • Stejně jako v jiných oborech je základem vyšetření odběr anamnézy, tedy popis obtíží pacientem doplněný cílenými otázkami. Dále následuje pohmatové vyšetření bederní krajiny, břicha, u mužů zevního genitálu a nakonec prostaty prstem přes konečník. Nedílnou součástí je ultrazvukové vyšetření ledvin, močového měchýře a případně varlat a penisu. Při poruchách odtoku moči je využívána uroflowmetrie, při níž je měřena sílu proudu moči.
  • Základním laboratorním vyšetřením je stanovení hladiny kreatininu, které odráží funkci ledvin, a PSA neboli prostatický specifický antigen informující o riziku možného zhoubného nádorového onemocnění prostaty.
  • V určitých případech je nutné doplnit endoskopické vyšetření močových cest a ze zobrazovacích metod rentgen, výpočetní tomografii (CT) či magnetickou rezonanci (MRI).


Naši lékaři jsou pracovníky Urologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, kde jsou zajišťována případná náročnější vyšetření a operace.

Lékaři, terapeuti či konzultanti, u kterých se můžete objednat:

MUDr. Jan Novák, FEBU, FECSM

MUDr. Jan Novák, FEBU, FECSM
urologie, andrologie, sexuologie (Čt 17-20)

MUDr. Jakub Řezáč

MUDr. Jakub Řezáč
urologie, andrologie (St 17-20)